Pravý původ smyslu IKIGAI v Japonsku

Kategorie: -> Články
Čas na přečtení: 6 min.

Vysvětlili jsme, jak západní moderní svět objevil ikigai a jak ho chápe.

Pojďme si ukázat, jak ikigai chápou samotní Japonci.

Koncepce ikigai, tak jak byla přenesena do západních zemí, je základem pro pochopení o čem ikigai je.

Pokud ale chceme lépe chápat pravý původ smyslu ikigai, potřebujeme tuto koncepci rozvinout.

Podle tohoto Vennova diagramu najdeme své ikigai po naplnění 4 základních věcí. Můžeme ale opravdu jednoduše říci, že máme své ikigai po naplnění těchto 4 věcí? Ve skutečnosti je potřeba své ikigai hlavně cítit.
Racionální chápání Vennova diagramu ikigai je tedy trochu zjednodušené, takto ho chápe západní svět. Zároveň je velmi důležitou myšlenkou, která stojí na začátku pochopení smyslu ikigai v Japonsku.

Jak bychom tedy mohli lépe interpretovat ikigai?

Pomocí Vennova diagramu vytvořil koncept ikigai v roce 2011 španělský psycholog a astrolog Andres Zuzunaga.
V roce 2012 byl tento koncept poprvé zveřejněn v knize What Would You Do If You Weren't Afraid? (Co byste dělali, kdybyste se nebáli?), jejímž autorem je španělský spisovatel Borja Vilaseca.

Tento Vennův diagram ikigai byl vytvořen pro moderní zrychlený západní svět, který pro pochopení hluboké myšlenky potřebuje jednoduché principy. Užití myšlenky ikigai v našem západním světě nejčastěji vidíme ve spojení s podnikáním.

Ikigai ale ve skutečnosti není pouze o tom co milujeme, není jen o tom co svět od nás potřebuje, není o tom čím vyděláváme peníze, a není ani o tom co umíme.

Ikigai není snahou o obchodní úspěch nebo finanční svobodu, ale spíše snahou o každodenní štěstí.

Kniha Ikigai - Japonská cesta k nalezení smyslu života (v angl. originále 2017 The Little Book of Ikigai: The Essential Japanese Way to Find Your Purpose in Life), kterou napsal japonský vědec zabývající se mozkem a myslí Ken Mogi, obsahuje důležitou myšlenku pro pochopení smyslu ikigai:

“Japanese do not need a grandiose motivational frameworks to keep going, but rely more on the little rituals in their daily routines.”

“Japonci nepotřebují žádné velké motivační nástroje k tomu, aby fungovali, ale všechno směřují na malé rituály v každodenních rutinách.”

Pro Japonce je ikigai důvod, proč vstát ráno z postele a pečlivě se věnovat své práci, rodině i koníčkům. Je to jejich životní styl vnášející do všech oblastí toho, co dělají, nadšení. A je to také jejich snaha o každodenní štěstí.

Ken Mogi popisuje 5 pilířů ikigai, které nám pomohou lépe pochopit vnímání tohoto konceptu Japonci:

  1. pilíř - Začněte s malými kroky
    Nemůžeme začít tím, že chceme hned změnit celý svět. Nejdříve začněme s každodenními malými kroky.
    Jednou z možností, jak můžeme s malými kroky začít, může být Konzultace silných stránek - která nám poskytne konkrétní návrhy na změny svého chování a jakým způsobem pracovat se svými silnými stránkami.
  2. pilíř - Uvolněte sami sebe - “odemkněte se”
    Abychom se mohli uvolnit, tak nejprve musíme poznat sami sebe a akceptovat se takoví jací jsme. Poznat se i přijmout se můžeme třeba právě nalezením svých vzorců chování a hodnot.
    Můžete si doma také zkusit udělat následující cvičení: sami na sebe se dívejte do zrcadla po dobu 30 vteřin a neuhněte pohledem - pokud to dokážete a takto v zrcadle sami sebe přijímáte, jste na dobré cestě k rozvíjení svého potenciálu, ale pokud je to pro někoho těžké nebo si naopak řekne, že je to hloupost, pak má se svým sebepřijetím na čem pracovat.
  3. pilíř - Harmonie a udržitelnost
    Pokud jste přijali sami sebe, můžete pokračovat dál a k tomu Vám může pomoci metodika práce se silnými stránkami podle společnosti Gallup - “pojmenuj si to, ztotožni se s tím, zacil to”. Pojmenuj si to = uvědom si svou aktuální situaci, ztotožni se s tím = uvědom si, co přesně zrovna zažíváš, zacil to = uvědom si jak můžeš změnit své chování a jak s tím můžeš kontinuálně pracovat každý den.
    Užívejte si opakovatelné malé každodenní úspěchy. Jednotlivcům ikigai pomáhá začít s malými rutinními pracemi, ale také se jich denně držet a pokračovat. Zároveň ikigai souvisí s harmonií s životním prostředím, s lidmi kolem nás, se společností - bez této harmonie udržitelnost jen těžko nacházíme.
  4. pilíř - Radost z malých věcí
    Za každý malý úspěch se odměňme a mějme z toho radost. Když se nám něco povede v práci nebo v osobním životě, odměníme se čokoládou, kafem, oblíbenou písničkou, půjdem se projít se psem.
    Buďme s dětmi, pobavme se s nimi - malé děti jsou v tomto velkými učiteli nás dospělých, vidí svět čistě a nezkresleně, a právě proto umějí mít radost z malých věcí. Vraťme se ke svému dětství - buďme rádi za drobné úspěchy a užívejme si to.
  5. pilíř - Být teď a tady
    Když odpočíváme - tak opravdu odpočívejme, když se díváme na televizi - opravdu se dívejme na televizi, když jíme - tak jezme a když si hrajeme s dětmi - skutečně si s nimi hrajme. Prožívejte každý okamžik v jeho přítomnosti. Tady tento koncept velmi dobře popisuje známá technika Mindfullness (Všímavost), která vás může naučit jak zvládat stres a negativní emoce díky plnému prožívání přítomného okamžiku.
    Ken Mogi radí: “Vytvářejte hudbu, i když nikdo neposlouchá. Kreslete obrázek, i když se nikdo nedívá. Pište krátký příběh, který nikdo nebude číst. Podařilo se vám to? Pak jste se stali mistrem bytí tady a teď. “

Pokud budeme začínat s malými kroky, uvolníme se, nalezneme ve svém životě harmonii a udržitelnost, dokážeme mít radost z malých věcí a umíme být teď a tady, pomůže nám to hledat smysl svého života.
Toto je 5 pilířů, které nám můžou pomoci najít své proč, své ikigai.

Japonci fungují způsobem, že své proč objevují v čase - můžou dvacet let sázet rýži a teprve po dvaceti letech pochopí, proč tu rýži sází - a teprve pochopením toho, že něco mají rutinně dělat, každý den, dvacet let, dojdou k tomu, proč to vlastně dělají.
Smyslu jejich konání nelze rozumět na začátku - a toto je cesta k pochopení ikigai.

Pro Japonce bude Vennův diagram ikigai vypadat tímto způsobem:

  • hodnoty
  • zájmy a hoby
  • teď a tady
  • naše role a naše vztahy

Uprostřed z toho všeho je každodenní život - a o tom právě je ikigai:
Žít život tady a teď a užívat si ho.

Pro hledání svého ikigai se zamýšlejte nad pěti pilíři.
Co pro vás přesně znamenají?
Žijete podle nich?
Myslíte si, že váš každodenní život může být cestou k nalezení vašeho ikigai?

Neopouštějte původní diagram, protože ten je prostředkem k tomu, abychom věděli, kam spějeme,
pamatujme ale na to, že Japonci do diagramu ikigai zapojují hodnoty, zájmy a hobby, naše role a naše vztahy a bytí teď a tady.

A toto je každodenní život, který nás může vést.

Reference a odkazy:

Sdílet

Další příspěvky:

Pomáháme v rozvoji jednotlivcům,
menším týmům i velkým organizacím
Telefon: +420 608 638 157Email: klara.kawulokova@ikigai.cz

ikigai.cz s.r.o.
Sokola Tůmy 106/6
737 01 Český Těšín
IČ: 07650876
DIČ: CZ07650876

closecalendarfacebook-squarelinkedin-squarefacebookbarsenvelopelinkedinangle-leftangle-rightangle-upangle-downxingyoutube-playinstagrampaper-planepinterest-pwhatsappcommentinghomeapartmentuseruserscart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram