Silné stránky neboli hovorově řečeno vzorce chování, které udávají naši jedinečnost, známe od nepaměti. Odlišují nás od ostatních a nemusí to být jen talent na sporty nebo hudební sluch. Někdo je přirozeně dobrý v rozjíždění nových projektů, jinému je blízká komunikace a propojování lidí, další může mít silný cit pro empatii nebo se snadněji než ostatní učí nové postupy. Jsou s nimi spojené činnosti, nad kterými často ani nemusíme přemýšlet, jdou nám a děláme je s nadšením.
Každý z nás je v něčem silný, ne vždy ale tyto své schopnosti dokážeme správně využít. Z vlastní praxe známe mnoho případů, kdy si lidé nejsou svými přednostmi jistí, případně znají jen některé ze silných stránek a ty ostatní opomíjejí nebo o nich vůbec neví.
Problémem navíc bývá i to, že svůj talent často vnímáme jako samozřejmost a spíše než abychom ho dále rozvíjeli, věnujeme neúměrné množství energie k zlepšování toho, co nám nejde. Není ale efektivnější pracovat na tom, v čem jsme přirozeně silní?
Když totiž dobře známe a rozvíjíme své silné stránky, dokážeme se rychleji posouvat a celkově růst. V osobním i profesním životě.
Poznání vzorců chování a rozvoj silných stránek zvyšuje sebevědomí a pomáhá k rychlejšímu osobnímu růstu. Lidé jsou více motivovaní, chtějí se dále zlepšovat, pociťují vyšší angažovanost a to vše samozřejmě vede k rostoucí produktivitě (spolu)práce.
Jasně to dokazují např. výsledky výzkumu společnosti Gallup na 1 milionu pracovníků z téměř 50 tisíc týmů po celém světě. Poznání silných stránek vedlo mimo jiné k tomu, že:
Silné stránky tak, jak je dnes známe a využíváme, stojí na dlouhodobém intenzivním výzkumu amerického psychologa Donalda Cliftona. Vše přitom začalo jednoduchou otázkou:
Profesora Cliftona mj. zarazilo, že všechny knihy, které na téma lidského vývoje našel, se tehdy zabývaly tím, co je s lidmi špatně a ne naopak. Rozhodl se proto, že svou práci zaměří přesně tímto směrem — na zkoumání a posilování toho, v čem jsme dobří a co nám jde. Věřil tomu, že když budou lidé dělat to, co je zajímá a mají rádi, lze vytvořit lepší společnost.
Později, pod značkou organizace Gallup, vyvinul Don Clifton test silných stránek zvaný StrengthsFinder, nyní CliftonStrengths (také tzv. Gallupův test), díky kterému dnes dokážeme přesně identifikovat a popsat vrozená nadání.
Clifton v rámci testu pojmenoval 34 témat vzorců chování (rozdělených do čtyř kategorií), které jsou u každého člověka v unikátní kombinaci. Těžko byste u někoho dalšího našli úplnou shodu. Dodnes tímto testem mimochodem prošlo téměř 30 milionů lidí z celého světa — jednotlivci i celé firmy.
Test silných stránek probíhá online a obsahuje celkem 177 otázek, kde vždy vybíráte z dvojic tvrzení to, které vás nejlépe vystihuje. Ideálně ho tedy můžete vyplnit doma u svého počítače. Vyplnění zpravidla zabere 30-60 minut.
V závěru se vám obratem zobrazí výsledky a dle vašeho výběru buď TOP5 dominantních témat vzorců chování (hovorově silných stránek), nebo srovnání všech 34 témat. Spolu s tím získáte základní sadu doporučení pro každé téma..
Po testu se s vámi spojíme a domluvíme se na termínu schůzky, kde vám náš konzultant pomůže jednotlivá témata lépe uchopit a popsat. Dozvíte se, jak vypadá zvládnutá i nezvládnutá forma, a jakým způsobem s nimi pracovat, aby to pro váš život bylo přínosné. Ukážeme vám, jak můžete svůj talent využívat nejen pro sebe, ale také ve vztahu k vašemu okolí; v čem jste výjimeční a kdy se raději nechat zastoupit.
ikigai.cz s.r.o.
Sokola Tůmy 106/6
737 01 Český Těšín
IČ: 07650876
DIČ: CZ07650876